Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Pracownia Glottodydaktyki

Podstawowa działalność Pracowni skupia się wokół dydaktyki języka rosyjskiego. Pracownia prowadzi także lektorat języka czeskiego dla studentów rusycystyki oraz przedmioty z zakresu teorii nauczania języków obcych.

Kierownik pracowni:

dr Anna Graszek-Tańska

Wykładowcy:

dr Tatiana Zinovyeva

dr Joanna Ewa Marek

mgr Irena Matczyńska

mgr Kamila Sadowska-Krahl

PracowniaGlottodydaktyki

od lewej (górny rząd): dr Anna Graszek-Tańska, dr Tatiana Zinovyeva, mgr Irena Matczyńska, (dolny rząd) mgr Kamila Sadowska-Krahl, dr Joanna Marek

  Współpracownicy z Zakładu Języka Rosyjskiego

dr hab. Michał Głuszkowski

dr Dorota Paśko-Koneczniak

dr Piotr Zemszał

 
 ZakładJezykaRosyjskiego

od lewej: dr Michał Głuszkowski, dr Dorota Paśko-Koneczniak, dr Piotr Zemszał

 

Pozostali wykładowcy:

mgr Alina Piekańska (Metodyka nauczania języka rosyjskiego)

 

Praktyczna Nauka Języka Rosyjskiego (PNJR)

LICENCJAT - rosyjski od podstaw i dla zaawansowanych

Przedmiot wykładany jest równolegle w tzw. grupach „zerowych” (nauka języka rosyjskiego od podstaw) oraz „zaawansowanych” (kontynuacja nauki języka rosyjskiego, podjętej w szkole średniej). Tygodniowa liczba godzin nauki języka dla poszczególnych grup to odpowiednio 10 i 8 godzin. Zajęcia mają w pełni autorski charakter i są prowadzone w oparciu o urozmaicone materiały, przy szerokim zastosowaniu multimediów. Duży nacisk kładziemy na żywe formy zajęć – projekty, prezentacje, konkursy, spotkania tematyczne (kulinarne, świąteczne itd.), przybliżające kulturę i współczesne realia Rosji.

STUDIA MAGISTERSKIE – doskonalenie języka

Przedmiot zakłada doskonalenie umiejętności językowych na poziomie zaawansowanym, w szczególności rozwijanie swobody konwersacyjnej zarówno w sytuacjach oficjalnych, jak i nieformalnych. Wychodząc naprzeciw potrzebom, związanym ze zwiększaniem szans zawodowych filologów na rynku pracy, w programie studiów uzupełniających znalazł się przedmiot Język biznesu, który wprowadza studenta rusycystyki w sferę współczesnej komunikacji biznesowej z partnerami obszaru rosyjskojęzycznego. W ramach przedmiotu proponujemy także odbycie dwutygodniowej praktyki językowej w Kaliningradzie – Język rosyjski w biznesie.

Lektorat Języka Czeskiego

Na zajęciach, odbywających się 2 razy w tygodniu przez 3 semestry, można dowiedzieć, co to jest mandelinka bramborová, czy szmaticzka na paticzku to rzeczywiście parasol, dlaczego Czesi to Pepiki, jakich polskich słów lepiej nie używać w Czechach, jak przygotować knedliki i co to jest řezané pivo. Ćwiczenia pomagają znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących czeszczyzny, ale też zaznajamiają z czeską muzyką, filmem, kuchnią. Lektorat prowadzony jest z wykorzystaniem metod multimedialnych.

Działalność pracowni

PraktykA Językowa w kaliningradzie

Русский язык делового общения – dwutygodniowa praktyka językowa dla zainteresowanych studentów II roku studiów II stopnia. W ramach umowy z Bałtyckim Uniwersytetem Federalnym im. I. Kanta w Kaliningradzie wyjeżdżający mają zagwarantowany kurs języka biznesu. Praktyka odbywa się w kwietniu, uczestnicy otrzymują certyfikaty udziału.

Certyfikat: Język rosyjski w biznesie

Certyfikat wydawany jest przez Центр тестирования граждан зарубежных стран по русскому языку, Московский государственный университет им. М.В.Ломоносова. Egzamin odbywa się w maju, organizowany jest w Lublinie przez Fundację UMCS.

Wyjazdy do Moskwy zostały tymczasowo wstrzymane.

Konkurs Ortograficzny

Pracownia Glottodydaktyki, wspólnie z Centrum Języka Rosyjskiego Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta w Kaliningradzie, jest organizatorem Konkursu Ortograficznego. Do rywalizacji na dwóch poziomach (podstawowym i zaawansowanym) przystępuje ponad 100 studentów filologii rosyjskiej IFS. Finaliści otrzymują zaproszenie na kilkudniowy pobyt w Kaliningradzie.

Galeria

Koło Naukowe Rosjoznawców

Wykładowcy Pracowni na stałe opiekują się sekcjami: kulturoznawczą (dr A. Graszek- Tańska) i filmoznawczą (mgr Irena Matczyńska) Koła Naukowego Rosjoznawców.

Koło Naukowe Rosjoznawców

Adres

Wydział Filologiczny UMK

Katedra Filologii Słowiańskiej

ul. Fosa Staromiejska 3

87-100 Toruń

Władze Katedry

Kierownik Katedry Filologii Słowiańskiej

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dziekanat

mgr Agnieszka Czyżewska

tel. 56 611-35-16, p. 114

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Sekretariat

mgr Joanna Nolka

ul. Fosa Staromiejska 3 (p.408)

87-100 Toruń

tel. (56) 611-37-83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.